Montaż klimatyzacji ściennej

montaż klimatyzacji blog

Montaż klimatyzacji ściennej

Montaż systemu klimatyzacji domowej może z pozoru wydawać się dość prosty, lecz odpowiedni sposób instalacji wcale nie należy do dziecinnie łatwych. Nie jednokrotnie montowaliśmy klimatyzator po uprzednich próbach zamontowania go samodzielnie przez naszego klienta. Co prawda nie jest to fizyka kwantowa, ale należy pamiętać o przestrzeganiu wielu zasad aby wykonać montaż zgodnie ze sztuką. 

Czy klimatyzacja ścienna to dobre rozwiązanie?

Klimatyzatory ścienne są zazwyczaj bardziej wydajne niż klimatyzatory okienne, ponieważ tworzą szczelne zamknięcie w pomieszczeniu, nie pozwalając na ucieczkę schłodzonego/ciepłego powietrza. Klimatyzatory okienne są wybierane przez osoby, które chcą, aby ich urządzenia klimatyzacyjne można było zdemontować. W sezonie letnim może być gorąco, ale gdy robi się chłodno, chcemy, aby okna były jak najbardziej szczelne. W takim przypadku warto wyjąć klimatyzator okienny i schować go na sezon letni. Wykonywanie tej czynności co sezon może być kłopotliwe. Z tego względu warto zainwestować w trwałe rozwiązanie, które jednocześnie nie pogorszy szczelności pomieszczenia. W tym przypadku sprawdzi się klimatyzator ścienny. Kolejną jego zaletą jest to, że nie ogranicza dostępu do okna, zapewniając maksymalną ilość światła słonecznego w pomieszczeniu, a także to, że pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej energii.

Konserwacja klimatyzacji ściennej

Jeśli chodzi o konserwację, raz w roku należy naoliwić silnik i wymienić paski. Raz w miesiącu lub w razie potrzeby należy sprawdzić i wyczyścić lub wymienić filtry. Kontrolę wężownic należy przeprowadzać raz w roku, czyszcząc je w razie potrzeby. Powyższe terminy są ogólne – zawsze należy przestrzegać instrukcji producenta w celu uzyskania dokładnych terminów konserwacji. Jeśli wykonywanie którejkolwiek z tych czynności sprawia Ci trudność, nie zastanawiaj się – wezwij fachowca.

konserwacja klimatyzacji

Proces instalacji klimatyzacji ściennej – kluczowe aspekty

Instalacja klimatyzacji ściennej może wydawać się dość prosta, jednak przebicie się przez ścianę może być kłopotliwe. Najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, aby cały proces przebiegł sprawnie i bezproblemowo.

  • Pierwszym krokiem jest wybór ściany. Ponieważ ścienne urządzenia klimatyzacyjne muszą być wentylowane na zewnątrz, należy wybrać ścianę zewnętrzną. Należy również pamiętać o grubości ściany; sprawdzenie rękawa i wymiarów klimatyzatora może pomóc w podjęciu najlepszej decyzji. Należy również upewnić się, że w pobliżu znajduje się przyłącze elektryczne.
  • Wybierz odpowiednie miejsce na ścianie, upewniając się, że w środku nie ma instalacji wodno-kanalizacyjnej ani elektrycznej. Zwróć uwagę, czy ściana nie jest wykonana z płyty gipsowo-kartonowej lub innego lekkiego materiału oraz czy jest to solidna ściana betonowa lub drewniana, która utrzyma ciężar klimatyzatora.
  • Ponieważ wybierasz ścianę z przyłączami elektrycznymi, ważne jest, aby podjąć pewne środki ostrożności. Przed rozpoczęciem procesu zawsze należy wyłączyć główne zasilanie.

Instalacja klimatyzacji ściennej – czy można zrobić to samodzielnie?

Jeśli jesteś zdolnym majsterkowiczem, który ma narzędzia i odwagę, aby wyciąć duży otwór w ścianie, obramować otwór o precyzyjnych wymiarach, a następnie przymocować płytę gipsowo-kartonową od wewnątrz i elewację od zewnątrz, prawdopodobnie nie ma potrzeby zatrudniania specjalisty do instalowania klimatyzacji ściennej. Jeśli jednak instalacja wymaga poprowadzenia okablowania lub obawiasz się nacinania rur wodociągowych w ścianie sprawa może wyglądać trochę inaczej. Zatrudnienie elektryka i instalatora sprzętu AGD będzie rozsądnym rozwiązaniem.