Jak działa klimatyzacja ścienna w domu lub mieszkaniu?

klimatyzacja blog

Jak działa klimatyzacja ścienna 

Zainstalowanie klimatyzacji w mieszkaniu może przynieść wiele korzyści – od poprawy komfortu po wzrost wartości nieruchomości. Wymaga to jednak pewnego zaangażowania. Po tym jak podejmiesz decyzje o zakupie klimatyzacji ściennej do domu lub mieszkania musisz zastanowić się nad kolejnym ważnym pytaniem klimatyzacja split czy multi-split? Czym się różnią? Czytaj uważnie!

Pełen komfort dzięki klimatyzacji

17 lipca 1902 roku Willis Carrier wynalazł pierwszy nowoczesny system klimatyzacji. Wynalazek Carriera przyczynił się do powstania wielu gałęzi przemysłu, które do dziś napędzają naszą gospodarkę. Dzisiejsze „nowoczesne” systemy chłodzenia nadal działają na tych samych podstawowych zasadach, zapewniając komfortowo schłodzone powietrze osobom przebywającym w pomieszczeniach.

artmar klima rzeszów

Jak działają klimatyzatory?

Klimatyzatory są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, ale wszystkie działają w oparciu o te same podstawowe założenia. Klimatyzator dostarcza zimne powietrze do wnętrza domu lub zamkniętej przestrzeni, usuwając ciepło i wilgoć z powietrza wewnątrz budynku. Zwraca schłodzone powietrze do pomieszczenia wewnętrznego, a niechciane ciepło i wilgoć przekazuje na zewnątrz. Standardowy klimatyzator lub system chłodzenia wykorzystuje specjalistyczny czynnik chemiczny zwany czynnikiem chłodniczym i składa się z trzech głównych elementów mechanicznych: sprężarki, skraplacza i parownika. Elementy te współpracują ze sobą, aby szybko przekształcić czynnik chłodniczy z gazu w ciecz i odwrotnie.

Dlaczego warto wybierać nowoczesne rozwiązania?​

Tradycyjne urządzenia klimatyzacyjne muszą być umieszczone pod oknem lub w jego pobliżu, wymagają wykonania w ścianie otworu wystarczająco dużego, aby pomieścić urządzenie. Systemy typu split i multi-split są urządzeniami zasilanymi zewnętrznie, za pomocą kabla zasilającego, co oznacza, że do zasilania urządzenia potrzebny jest tylko niewielki otwór w ścianie. Nie da się również ukryć, że tradycyjne klimatyzatory są zazwyczaj duże i nieporęczne, gdy są umieszczone w pobliżu okna lub na oknie.

Z kolei jednostki wewnętrzne systemów typu split i multi-split nie rzucają się w oczy, ponieważ zazwyczaj są umieszczone wysoko na ścianie. Ich elegancki i nowoczesny wygląd z łatwością wkomponuje się we współczesny wystrój. Oprócz tego, jednym z głównych problemów związanych z tradycyjnymi systemami jest hałas, jaki wytwarzają wewnątrz domu, natomiast systemy typu split są praktycznie bezgłośne, ponieważ tylko jednostka wydmuchująca powietrze znajduje się wewnątrz budynku.

klimatyzacja jak dobrać

Klimatyzacja split, a multi-split

Wybór najnowszych rozwiązań będzie zawsze lepszym rozwiązaniem, niż ograniczanie się do nieidealnych starszych technologii. Skoro interesujesz się tematem klimatyzacji, z całą pewnością słyszałeś o klimatyzacji split i klimatyzacji multi-split. Czym różnią się od siebie?

Klimatyzator typu split​

Najpopularniejszym rozwiązaniem, które często spotykamy w mieszkaniach, domach lub biurach, jest klimatyzator pokojowy tzw. split. Składa się ona z jednostki wewnętrznej montowanej na ścianie oraz jednostki zewnętrznej, którą zazwyczaj instaluje się na fasadzie budynku, dachu, balkonie lub bezpośrednio na ziemi. Jednostki są połączone elektrycznym układem sterowania i miedzianymi rurami, które umożliwiają transport czynnika chłodniczego. Najczęściej takie rozwiązanie jest stosowane do chłodzenia jednego pomieszczenia.

klima rzeszów blog

Rozwiązania typu multi split

W sytuacji, gdy chcemy efektywnie schłodzić kilka pomieszczeń w mieszkaniu lub biurze, racjonalnym wyborem jest rozwiązanie typu multisplit . Składa się ono z co najmniej dwóch, a maksymalnie pięciu jednostek wewnętrznych współpracujących z jednostką zewnętrzną. Oczywiście każda z jednostek wewnętrznych może być sterowana indywidualnie. Wybór rozwiązania typu multi split jest zwykle bardziej opłacalny niż zakup kilku pojedynczych zestawów split.