Jak dobrać klimatyzację do domu i mieszkania?

klimatyzacja jak dobrać

Klimatyzacja – jak dobrać urządzenie do domu i mieszkania?

Niezależnie od tego czy mieszkasz nad Bałtykiem czy w okolicach Karpat, fala upałów prędzej czy później zaleje Twój dom. Z roku na rok, każdego lata możemy zaobserwować na termometrach coraz wyższe temperatury. Nie warto więc dłużej się zastanawiać nad inwestycją w klimatyzację. Myśląc o zakupie odpowiedniego klimatyzatora do swojego domu czy mieszkania, przestań myśleć “Czy?”, a lepiej zacznij zastanawiać się “Jaki?”. Każdy model klimatyzacji będzie odpowiedni do innego mieszkania, domu czy biura. Zapoznaj się z czynnikami, które musisz rozważyć przy wyborze nowego klimatyzatora.

Czynniki, o których należy pamiętać przy wyborze nowego klimatyzatora

Panujące warunki, odpowiedni rozmiar, ocena wydajności, konserwacja i serwisowanie to najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego klimatyzatora do domu. Niezależnie od tego, czy wymieniasz stare urządzenie, czy kupujesz nowy klimatyzator, zdobądź niezbędną wiedzę, która pozwoli dokonać Ci najlepszego możliwego zakupu i zapewni komfort Tobie i Twojemu domowi.

jak wybrać klimatyzacje

Warunki instalacji w Twoim domu

Centralny system klimatyzacji może być najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem, jeżeli w Twoim domu lub mieszkaniu posiadasz ogrzewanie centralne. Dzięki zamontowanym już termostatu (regulatorowi temperatury), który pozwala kontrolować ogrzewanie w całym domu, możesz połączyć go również z systemem klimatyzacji i mieć wpływ również na temperaturę chłodzenia. W przypadku niewielkich mieszkań, starszych domów i małych biur w których nie ma kanałów, system bezkanałowy typu split będzie z pewnością łatwiejszy w instalacji. Jego minusem jest to, że czasami może okazać się droższy, co jest zależne od ogólnej konfiguracji konfiguracji. Dostępne są tańsze modele, różniące się wielkością i mocą. Systemy te, po zainstalowaniu, bardzo wydajnie chłodzą małe powierzchnie, pomagając w utrzymaniu niskich kosztów zużycia energii.

Rozmiar urządzenia klimatyzacyjnego

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze odpowiedniej klimatyzacji jest dobór jej właściwego rozmiaru. Nie chodzi jedynie o rozmiar fizyczny, ale także o wydajność klimatyzacji dla Twojego domu. Klimatyzatory mają różną wydajność określoną w jednostce BTU. Jest to jednostka wykorzystywana głównie w Wielkiej Brytanii, jednak na swoje potrzeby możesz bez problemu przeliczyć ją kW.

  • 09 = 9000 BTU/h = 2.64 kW (potocznie nazywane 2.5 kW)
  • 12 = 12000 BTU/h = 3.52 kW (potocznie nazywane 3.5 kW)
  • 18 = 18000 BTU/h = 5.28 kW (potocznie nazywane 5 kW)
  • 24 = 24000 BTU/h = 7.03 kW (potocznie nazywane 7 kW)

Wydajność chłodzenia

Stosując się do standardowych oznaczeń i certyfikatów, można czerpać korzyści z oszczędnego i wysoce wydajnego systemu. Wskaźnik SEER pomoże Ci określić, jak bardzo wydajny w chłodzeniu wnętrz będzie klimatyzator, natomiast wskaźniki SCOP umożliwia ocenę, jak wydajny będzie system w zależności od pory roku, zarówno zimą, jak i latem. Warto również kierować się wytycznymi certyfikacji ENERGY STAR, która oznacza energooszczędność i mniejsze wydzielanie gazów.

klimatyzacja ścienna

Ogólne utrzymanie i konserwacja​

Kiedy już zdecydujesz się na konkretny model klimatyzatora, zanim go kupisz warto pomyśleć o jego utrzymaniu i konserwacji. Niezależnie od modelu konieczne jest rutynowe przeprowadzanie przeglądu. Raz w roku należy dokładnie sprawdzić sprawność urządzenia, jego szczelność i czynnik chłodniczy. Należy również oczyścić wszystkie filtry. W zależności od modelu klimatyzatora, koszty utrzymania mogą być różne. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ może okazać się, że ogólna cena urządzenia będzie o wiele wyższa.