Ile kosztuje klimatyzacja do domu lub mieszkania?

klimatyzacja ile kosztuje

Ile kosztuje klimatyzacja do domu lub mieszkania?

Kiedy podejmiesz decyzję o zakupie klimatyzatora do domu lub mieszkania, zaczynają się kalkulacje. Na Ogólne koszty zakupu i montażu klimatyzacji składa się wiele czynników. Im wyższa cena tym lepsza klimatyzacja? Otóż, nie zawsze. Dowiedz się ile kosztuje klimatyzacja do domu lub mieszkania i na co należy zwrócić uwagę, aby cena zakupionego urządzenia była adekwatna do jego jakości i wydajności. Przedstawimy najważniejsze aspekty wpływające na ostateczną cenę klimatyzacji. 

klimatyzacja domowa artmar

Wydajność systemu klimatyzacji

Im bardziej wydajny jest system klimatyzacji (im wyższy współczynnik SEER), tym wyższa będzie jego cena. Czym dokładnie jest współczynnik „SEER”? SEER to skrót od Seasonal Energy Efficiency Ratio (wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej), który określa, jak efektywnie system klimatyzacji może chłodzić Twój dom. Współcześnie produkowane klimatyzatory mają współczynnik SEER od 13 do 25. Klimatyzator o wyższym współczynniku SEER będzie droższy w instalacji, ale będzie też bardziej wydajny i pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na miesięcznych kosztach chłodzenia. Nie należy jednak ulegać presji, aby kupić urządzenie o najwyższym możliwym współczynniku SEER. Większość urządzeń o współczynniku SEER od 14 do 16 jest bardzo wydajna, a ich cena nie jest absurdalnie wysoka.

Rozmiar klimatyzatora a cena

W większości przypadków im większy jest rozmiar klimatyzatora, tym droższy jest jego zakup. Rozmiar urządzenia klimatyzacyjne można dobrać na dwa różne sposoby:

  1. „Tona” lub tonaż – Tonaż mierzy ilość ciepła, jaką system może usunąć z domu w ciągu jednej godziny. Im wyższy tonaż, tym więcej ciepła może usunąć klimatyzator. W większości przypadków klimatyzatory mieszkaniowe mogą mieć wielkość od 1 do 5 ton.
  2. Brytyjskie Jednostki Termiczne (BTU) –  Jednostki BTU mierzą również ilość ciepła, jaką system może usunąć z domu w ciągu jednej godziny. Urządzenia klimatyzacyjne dla budynków mieszkalnych mają wielkość od 12 000 do 60 000 BTU.

Poniżej znajdziesz informację, jak porównać BTU z tonażem:

  • 1 tona = 12000 BTU
  • 1,5 tony = 18000 BTU
  • 2 tony = 24000 BTU
  • 2,5 tony = 30000 BTU
  • 3 tony = 36000 BTU
  • 3,5 tony = 42000 BTU
  • 4 tony = 48000 BTU
  • 5 ton = 60000 BTU

Wybór odpowiedniego rozmiaru klimatyzatora uwzględnia wiele czynników, w tym klimat, w którym mieszkasz, jakość i rodzaj izolacji, wielkość i układ domu, a nawet liczbę osób mieszkających w domu. wszystko to składa się na ostateczny koszt klimatyzacji.

Marka urządzenia a cena klimatyzacji

Tak jak w przypadku większości produktów, większe i dobrze znane marki urządzeń klimatyzacyjnych zazwyczaj mają wyższą cenę. Czy warto wybierać duże marki? Otóż nie. Istnieją pewne drobne różnice pomiędzy producentami urządzeń HVAC. Na przykład, jeden z nich może mieć cichszą sprężarkę, podczas gdy inny może reklamować urządzenia o wyższym wskaźniku SEER. Jednak w ostatecznym rozrachunku wykonawca, który instaluje urządzenie klimatyzacyjne, ma o wiele większy wpływ na ogólne zadowolenie klienta niż wybrana marka.

klimatyzacja z montażem