Czym jest rekuperacja domowa i czy się opłaca?

rekuperacja blog

Co to jest rekuperacja i czy się opłaca?

Rekuperacja to system wentylacyjny, pozwalający na oczyszczenie powietrza bez strat ciepła, które występują podczas tradycyjnego wietrzenia pomieszczeń.

Czyste powietrze wolne od zanieczyszczeń jest niezwykle istotną kwestią dla zdrowia i samopoczucia domowników. Rekuperacja domowa znacznie różni się od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej i wentylacji mechanicznej opartej na wentylatorach, a także niesie za sobą dużo więcej korzyści. Za jej sprawą zyskuje się bowiem nie tylko skuteczną wymianę powietrza, ale również energię cieplną i usunięcie wszelkich zanieczyszczeń unoszących się w pomieszczeniu.

Dzięki rekuperacji możesz dokonać wymiany zanieczyszczonego powietrza w swoim domu lub mieszkaniu, na czyste i świeże, odzyskując jednocześnie część ciepła! Powoduje to spore zmniejszenie zużycia energii niezbędnej do ogrzania całego pomieszczeń. Rekuperacja jest zatem koniecznością, jeśli zależy nam na energooszczędności.

rekuperacja artmar klima

Zwiększ komfort codziennego życia

Wpływ rekuperacji na komfort życia:

  • System rekuperacyjny działa w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze roku, co gwarantuje zawsze świeże powietrze wewnątrz pomieszczeń w twoim domu czy mieszkaniu.
  • Wpływa na lepsze samopoczucie i zdrowszy sen, dzięki utrzymaniu CO na niskim poziomie.
  • Blokuje wszelkie alergeny, zatem osoby zmagające się z różnymi alergiami nie są tak bardzo narażone na bezpośredni kontakt z uczulającymi substancjami unoszącymi się powietrzu.
  • Uniemożliwia dostawanie się insektów do pomieszczeń.
  • Zapobiega rozwojowi pleśni na ścianach oraz ogólnego zawilgocenia pomieszczeń.
  • Przeciwdziała parowaniu luster i okien.
  • Świetnie sprawia się w walce ze smogiem, blokując wszelkie pyły i zanieczyszczenia.

Czy rekuperacja się opłaca?

Zdaniem ekspertów, odzysk ciepła spowodowany działaniem rekuperacji generuje obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 50%. System rekuperacji staje się inwestycją, która pozwala żyć oszczędniej i jednocześnie zadba o zdrowie i samopoczucie. Rekuperacja z roku na rok staje się coraz bardziej powszechna. Duże zmiany w prawie budowlanym, spowodowały obowiązek posiadania rekuperatorów w nowobudowanych budynkach, ponieważ jest to niezwykle skuteczny sposób na energooszczędność, co w dzisiejszych czasach jest głównym aspektem dbania o środowisko.

Nie sposób sobie wyobrazić naprawdę energooszczędny dom, z pominięciem wymiany powietrza bez strat cieplnych. W wielu budynkach wentylacyjne straty ciepła są bardzo duże, co bardzo często skłania do inwestycji w system rekuperacji domowej. Wraz ze wzrostem zainteresowania, ceny urządzeń znacznie spadają w dół, co bez wątpienia rozwiewa obawy, że zakup nie zwraca się w stosunkowo szybkim tempie. Montaż rekuperacji jest inwestycją długofalową, która powoduje nie tylko oszczędność na płaszczyźnie ekonomicznej, ale także inwestycje w komfort codziennego funkcjonowania.

Cierpliwie czekając na zwrot zainwestowanych środków, już po krótkim czasie jesteśmy w stanie zaobserwować szereg korzyści płynących z rekuperacji. Podziękują Ci za to Twoi bliscy, Twój portfel i w szczególności środowisko.

rekuperacja blog 2